H. Sr. Josep Maria Pelegrí i Aixut

Filiació

Fotografia de Josep Maria Pelegrí i Aixut
Grup parlamentari:

Grup Parlamentari de Convergència i Unió. Membre. Alta: 18.12.2012, BOPC, 1. Baixa: 04.08.2015.

Membre de la legislatura:

X (2012-2015), IX (2010-2012), VIII (2006-2010), VII (2003-2006),

Càrrecs

  • Departament d'Agricultura, Ramaderia, Pesca, Alimentació i Medi Natural. Conseller. Alta: 27.12.2012. Baixa 22.06.2015.
  • Comissió d'Empresa i Ocupació. Membre. Alta: 07.07.2015, BOPC, 625. Baixa 04.08.2015.
  • Govern de la Generalitat. Conseller. Alta: 27.12.2012. Baixa 22.06.2015.

Més informació

Dades personals - biografia (Dades a tancament de legislatura)

Naixement i residència

Lleida, 1965.


Formació i activitat professional

Llicenciat en dret per la Universitat de Barcelona.


Trajectòria política i institucional

Secretari general d'Unió Democràtica de Catalunya (UDC) des del 2004.

Ha estat regidor de l'Ajuntament de Lleida i vicepresident del Consell Comarcal del Segrià. Ha estat director general de Qualitat Ambiental del Departament de Medi Ambient (1999-2001) i delegat territorial del Departament de Medi Ambient a Lleida. Director general d'Administració local del Departament de Governació i Relacions Institucionals (2001-2002). Conseller de Governació i Relacions Institucionals (2002-2003). És conseller d'Agricultura, Ramaderia, Pesca, Alimentació i Medi Natural des del 2010. President de les empreses públiques Institut de Recerca i Tecnologia Agroalimentària (IRTA), Promotora d'Exportacions Catalanes (PRODECA), Institut Català de la Vinya i el Vi (INCAVI) i Forestal Catalana. President del Centre Tecnològic Forestal de Catalunya (CTFC). President de la Fundació Dieta Mediterrània des del 2012.

Diputat de la VII, la VIII i la IX legislatures (2003-2012).