M. H. Sr. Artur Mas i Gavarró

Filiació

Fotografia de Artur Mas i Gavarró
Grup parlamentari:

Grup Parlamentari de Convergència i Unió. Membre. Alta: 18.12.2012, BOPC, 1. Baixa: 04.08.2015.

Membre de la legislatura:

XI (2015-2017), X (2012-2015), IX (2010-2012), VIII (2006-2010), VII (2003-2006), VI (1999-2003), V (1995-1999),

Càrrecs

  • Presidència de la Generalitat. President de la Generalitat. Alta: 27.12.2012. Baixa 12.01.2016.
  • Govern de la Generalitat. President de la Generalitat. Alta: 27.12.2012. Baixa 12.01.2016.

Més informació

Dades personals - biografia (Dades a tancament de legislatura)

Naixement i residència

Barcelona, 1956.


Formació i activitat professional

Llicenciat en ciències econòmiques i empresarials.


Trajectòria política i institucional

President de Convergència Democràtica de Catalunya (CDC) i president de Convergència i Unió (CiU). Va ser regidor de l'Ajuntament de Barcelona (1987-1995), on va exercir com a portaveu d'afers econòmics, portaveu del grup municipal i president del grup municipal de Convergència i Unió (CiU). Ha estat conseller de Política Territorial i Obres Públiques (1995-1997), conseller d'Economia i Finances (1997-2001) i conseller en cap de la Generalitat de Catalunya (2001-2003). És president de la Generalitat des del 2010.

Diputat de la V, la VI, la VII, la VIII i la IX legislatures (1995-2012).