H. Sr. Santi Vila i Vicente

IX legislatura (16 de desembre de 2010 - 2 d'octubre de 2012)

Filiació

Fotografia de Santi Vila i Vicente

Dades electorals

Circumscripció:
 

Adscripció

Grup parlamentari:

Grup Parlamentari de Convergència i Unió. Membre. Alta: 17.12.2010. Baixa: 02.10.2012.

Càrrecs parlamentaris

Més informació

Dades personals - biografia (Dades a tancament de legislatura)

Naixement i residència

Granollers (Vallès Oriental), 15 de març de 1973.


Formació i activitat professional

Llicenciat en lletres per la Universitat de Girona. Ha fet els cursos de doctorat a la Universitat Autònoma de Barcelona i a la Universitat de Girona.
Ha impartit classes d'història contemporània a les facultats de Lletres i de Ciències Econòmiques i Empresarials a la Universitat de Girona.


Trajectòria política i institucional

Militant de Convergència Democràtica de Catalunya des del 2000. Ha estat conseller de benestar social al Consell Comarcal de l'Alt Empordà (1999-2006).
Regidor de l'Ajuntament de Figueres (1999). Alcalde de Figueres (2007-2013).

Diputat de la VIII i la IX legislatures (2006-2012).


Activitat cívica i cultural

Ha publicat diversos articles científics i de divulgació sobre l'integrisme catòlic a Catalunya i, en especial, sobre la figura de Fèlix Sardà i Salvany. Patró d'ALTEM, fundació privada dedicada a l'atenció de les persones amb discapacitat intel·lectual, i de la Fundació Tutelar Empordà.
Premi Joan Fuster d'assaig (2004) pel llibre Elogi de la memòria.