H. Sra. Joana Ortega i Alemany

Filiació

Fotografia de Joana Ortega i Alemany
Grup parlamentari:

Grup Parlamentari de Convergència i Unió. Membre. Alta: 17.12.2010. Baixa: 02.10.2012.

Membre de la legislatura:

X (2012-2015), IX (2010-2012), VIII (2006-2010),

Càrrecs

  • Departament de Governació i Relacions Institucionals. Consellera. Alta: 29.12.2010, BOPC, 6. Baixa 27.12.2012.
  • Govern de la Generalitat. Vicepresidenta del Govern. Alta: 29.12.2010. Baixa 27.12.2012.

Més informació

Dades personals - biografia (Dades a tancament de legislatura)

Naixement i residència

Barcelona, 1959.


Formació i activitat professional

Llicenciada en psicologia per la Universitat Abat Oliba CEU. Ha participat en el III Programa de lideratge per a la gestió pública a IESE. També ha participat en diferents cursos de la Universitat George Washington sobre campanyes electorals..


Trajectòria política i institucional

Milita a Unió Democràtica de Catalunya (UDC) des del 1985. Vicepresidenta executiva de comunicació i imatge i portaveu d'UDC. N'ha codirigit les campanyes electorals a les eleccions autonòmiques del 2004, el 2007 i el 2010. Membre del comitè de govern i de la permanent d'UDC. Membre de la comissió executiva nacional de Convergència i Unió (CiU).
Va ser regidora de l'Ajuntament de Barcelona (1996-2007), regidora executiva del districte de l'Eixample, vicepresidenta de ProEixample i vicepresidenta quarta del Consell Comarcal del Barcelonès. Ha estat portaveu de CiU a la Mancomunitat de Municipis i a l'Àrea Metropolitana de Barcelona. Ha presidit l'Institut Català de la Dona (2002-2003) i el Consell de Dones de Catalunya. Va ser portaveu de la Comissió de la Corporació Catalana de Mitjans Audiovisuals (CCMA). És vicepresidenta del Govern i consellera del Departament de Governació i Relacions Institucionals.

Diputada de la VIII i la IX legislatures (2006-2012).