I. Sr. Lluís M. Corominas i Díaz

XI legislatura (26 d'octubre de 2015 - 28 d'octubre de 2017)

Filiació

Fotografia de Lluís M. Corominas i Díaz

Dades electorals

Llista Electoral:
Junts pel Sí 
Circumscripció:
 
Partit Polític:
Junts pel Sí 

Adscripció

Grup parlamentari:

Grup Parlamentari de Junts pel Sí. Membre. Alta: 26.10.2015, BOPC, 3. Baixa: 25.07.2017, BOPC, 482. President. Alta: 25.07.2017, BOPC, 482. Baixa: 17.01.2018.

Càrrecs parlamentaris

Més informació

Dades personals - biografia (Dades a tancament de legislatura)

Naixement i residència

Nascut a Castellar del Vallès (Vallès Occidental) el 1963.


Formació i activitat professional

Llicenciat en dret per la Universitat Autònoma de Barcelona. Diplomat en funció gerencial de les administracions públiques per ESADE.
Va exercir com a advocat per compte propi durant deu anys.


Trajectòria política i institucional

Associat i conseller nacional del Partit Demòcrata Europeu Català (PDeCAT) des del 2016. Ha estat militant de Convergència Democràtica de Catalunya (CDC) i conseller nacional, amb diverses responsabilitats dins l'organització. Ha estat alcalde de Castellar del Vallès (1992-2004), vicepresident del Consell Comarcal del Vallès Occidental i vicepresident del Fons Català de Cooperació.
Diputat de la VII, la VIII, la IX i la X legislatures (2003-2015). La VIII legislatura va ser vicepresident segon del Parlament; la IX legislatura, vicepresident primer, i la X legislatura, vicepresident segon. Va presidir la Comissió de la Sindicatura de Comptes. Ha estat ponent de diverses lleis, com ara la d'organització territorial o la de l'Oficina Antifrau, i ponent relator de la Llei de transparència.


Activitat cívica i cultural

En el teixit associatiu ha estat vinculat al bàsquet durant més de vint anys, com a jugador i com a entrenador.