I. Sr. Miquel Iceta i Llorens

X legislatura (17 de desembre de 2012 - 4 d'agost de 2015)

Filiació

Fotografia de Miquel Iceta i Llorens

Dades electorals

Circumscripció:
Circumscripció electoral de Barcelona 

Adscripció

Grup parlamentari:

Grup Parlamentari Socialista. Membre. Alta: 17.12.2012, BOPC, 1. Baixa: 21.07.2014, BOPC, 375. President. Alta: 21.07.2014, BOPC, 375. Baixa: 26.10.2015.

Càrrecs parlamentaris

Més informació

Dades personals - biografia (Dades a tancament de legislatura)

Naixement i residència

Barcelona, 17 d'agost de 1960.


Trajectòria política i institucional

Es va afiliar al Partit Socialista Popular Català (secció catalana del Partit Socialista Popular de Tierno Galván) l'any 1977. El 1978 va ingressar a les Joventuts Socialistes de Catalunya, organització juvenil de la Federació Socialista de Catalunya del Partit Socialista Obrer Espanyol (PSOE). Va ser elegit secretari de política estudiantil de la Joventut Socialista de Catalunya el 1978. Ha estat membre de la comissió executiva del PSC (1984-2011); ha estat viceprimer secretari i portaveu del partit. Ha estat membre de la comissió executiva federal del PSOE (2008-2012).
Regidor de l'Ajuntament de Cornellà de Llobregat (1987-1991), director del Departament d'Anàlisi del Gabinet de la Presidència del Govern (1991-1995), sotsdirector d'aquest mateix gabinet (1995-1996) i diputat al Congrés dels Diputats per Barcelona (1996-1999). Ha estat portaveu adjunt del Grup Parlamentari Socialistes - Ciutadans pel Canvi (1999-2003), portaveu del mateix grup (2003-2010) i portaveu del Grup Parlamentari Socialista (2010-2012). Va ser membre de la ponència redactora del projecte d'Estatut d'autonomia de Catalunya aprovat pel Parlament l'any 2005. És president de la Fundació Rafael Campalans i membre del consell nacional del PSC i del comitè federal del PSOE. Va ser membre fundador de la Joventut Europea Federalista - Catalunya.

Diputat de la VI, la VII, la VIII i la IX legislatures (1999-2012).


Activitat cívica i cultural

Membre de la UGT de Catalunya, de l'Ateneu Barcelonès, de l'Associació d'Amics de les Nacions Unides i de la Coordinadora Gai-Lesbiana. Forma part del Patronat de la Fundación Española de la Tartamudez.
Ha publicat els llibres següents: Diari de Campanya: les eleccions del canvi, 2003 (Editorial Mediterrània, 2004), El Estatuto de Cataluña: una propuesta para el acuerdo (coeditat amb Manuela de Madre; Editorial Mediterrània, 2005) i Catalanisme federalista (Fundació Rafael Campalans, 2007). També disponibles a la seva pàgina de Bubok els llibres autoeditats Trenta anys de militància socialista (2008) i Idees pel debat socialista (2010).